INSTYTUT PEDAGOGIKI

Uniwersytet w Siedlcach

W dniu 5 marca nasze Koło Naukowe Inclusion miało niezwykłą przyjemność odwiedzić Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 6 w Siedlcach.

W ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki i Promocji Zdrowia 2026 mogliśmy przeprowadzić warsztaty Plastyki Ekspresywnej, które pozwoliły młodzieży na chwilę artystycznej wolności i nieszablonowego działania.

Tematem przewodnim była nadchodząca wiosna. Choć wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie czy wiosna w naszej pracy „wybucha” czy „pojawia się powoli”, powstałe dzieła zachwycały różnorodnością. Uczestnicy eksperymentowali z niekonwencjonalnymi technikami: od dużych pędzli malarskich, przez malowanie balonami, słomkami i gąbkami, aż po ekspresję dłońmi oraz pogniecionym papierem.

Zgodnie z zasadami Plastyki Ekspresywnej, skupiliśmy się na tym, co „tu i teraz”:

- Brak oceny i wolność formy: nie było jednego poprawnego sposobu pracy.

- Autentyczność: liczyło się uwalnianie kreatywności i wyrażanie emocji.

- Wspólna historia: młodzież łączyła różne style, nakładając na siebie elementy i zostawiając swój unikalny ślad na wielkim formacie.

Mimo że to proces twórczy był sercem spotkania, efekty końcowe urzekły nas swoją głębią. Spotkanie upłynęło w niesamowitym skupieniu i pełnym zaangażowaniu, a czas - jak na plastykę ekspresywną przystało - minął błyskawicznie!

Dziękujemy uczniom za zaufanie i wspólną, kolorową podróż.