INSTYTUT PEDAGOGIKI

Uniwersytet w Siedlcach

Dnia 27 maja 2026 roku w Instytucie Pedagogiki odbyła się XIII edycja Festiwalu Nauki dla Przedszkolaków z siedleckich przedszkoli ćwiczeń Uniwersytetu w Siedlcach.

Przedsięwzięcie ma charakter cykliczny i jak co roku obejmuje paranaukowe sekcje i warsztaty dla dzieci 6-letnich jako „młodych naukowców”. Organizatorkami spotkania są nauczyciele akademiccy Instytutu Pedagogiki: prof. uczelni dr hab. Anna Klim-Klimaszewska, dr Sabina Wieruszewska-Duraj i dr Agata Fijałkowska-Mroczek, pod kierunkiem których studentki II roku kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna koordynowały udział i aktywność dzieci w sekcjach i warsztatach.

Do Uniwersytetu przybyło ponad 120 dzieci  z siedleckich placówek: Miejskiego Przedszkola Nr 15, Miejskiego Przedszkola nr 25, Miejskiego Przedszkola nr 20, Miejskiego Przedszkola nr 3. Tegoroczny festiwal wspólnie z organizatorkami otworzył Dziekan Wydziału Nauk Społecznych prof. uczelni dr hab. Stanisław Topolewski i Dyrektor Instytutu prof. uczelni dr hab. Janina Florczykiewicz. Uczestników festiwalu powitali  również: Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych dr Agnieszka Araucz-Boruc, Prodziekan Wydziału Nauk Społecznych dr Radosław Korneć, z-ca Dyrektora Instytutu Pedagogiki dr Renata Matysiuk. Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia była mgr Beata Like, zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Siedlce.

Idea festiwalu opiera się na działaniu równoległych sekcji warsztatowych, w których metodą obwodu stacyjnego dzieci uczestniczą w każdym przygotowanym dla nich przedsięwzięciu. W tym roku program festiwalu obejmował:

  • Sekcję edukacji dla bezpieczeństwa, w której dr Agnieszka Araucz-Boruc i dr Sławomir Mroczek wraz ze studentami Koła Naukowego Bezpieczeństwa prowadzili warsztaty, w trakcie których dzieci zdobyły wiele nowych umiejętności z zakresu ratowania ludzkiego życia, prawidłowych zachowań i skutecznego działania w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach.
  • Sekcję programowania z wykorzystaniem robota Photon Edu, w którą prowadziła dr Agata Fijałkowska-Mroczek wraz z przedstawicielką Studenckiego Koła Naukowego Wychowania Przedszkolnego działającego w Instytucie Pedagogiki panią Justyną Grochowską. Była to atrakcyjna forma nauki przez zabawę, która rozwija u dzieci kompetencje społeczne, logiczne myślenie, orientację przestrzenną oraz pierwsze umiejętności programistyczne.
  • Sekcję muzyczno-rytmiczną, prowadzoną pod kierunkiem mgr Krzysztofa Boruty i mgr Katarzyny Wasińskiej, którzy wraz ze studentami zaproponowali kreatywny sposób obcowania z muzyką. Warsztaty obejmowały klasyczne zajęcia rytmiczne i umuzykalniające, w których każde dziecko mogło się twórczo zaprezentować pod kątem śpiewania, słuchania utworów muzycznych czy gry na instrumentach. Warsztaty kreatywne z wykorzystaniem instrumentarium Orffa stworzyły dzieciom możliwość połączenia ruchu, mowy, śpiewu i gry, a nawet uwolniły bardzo ciekawe i oryginalne improwizacje.
  • Sekcję zabaw i gier sensorycznych, prowadzoną w kooperacji przez studentów II roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej i zoopsychologii z animaloterapią pod kierunkiem dr Sabiny Wieruszewskiej-Duraj, Małgorzaty Wiśniewskiej, która przeniosła dzieci w świat wrażeń zmysłowych.
  • Sekcję doświadczania niepełnosprawności, w której pod kierunkiem dr Ewy Jówko studenci II roku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej i V roku pedagogiki specjalnej pomogli dzieciom zdobywać wiedzę i umiejętności na temat niepełnosprawności i specjalnych potrzeb osób z uszkodzonym narządem wzroku, słuchu i ruchu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom XIII Festiwalu Nauki dla Przedszkolaków za obecność, zaangażowanie oraz wspólne odkrywanie fascynującego świata wiedzy. Szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do dzieci, które z ogromną ciekawością i entuzjazmem podejmowały kolejne wyzwania przygotowane w ramach warsztatów i sekcji festiwalowych. To właśnie ich naturalna dociekliwość, otwartość na doświadczenia i radość poznawania stanowią najcenniejszą inspirację do organizacji tego przedsięwzięcia.

Dziękujemy również dyrektorom przedszkoli, nauczycielom, opiekunom, studentom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację wydarzenia. Dzięki Państwa współpracy możliwe było stworzenie przestrzeni sprzyjającej rozwijaniu zainteresowań poznawczych najmłodszych oraz kształtowaniu postaw badawczych już od najwcześniejszych lat edukacji.

Mamy nadzieję, że udział w festiwalu dostarczył dzieciom wielu inspirujących doświadczeń, zachęcił do zadawania pytań, poszukiwania odpowiedzi i odkrywania, że nauka może być pasjonującą przygodą.

Z przyjemnością zapraszamy Państwa do udziału w kolejnej, XIV edycji Festiwalu Nauki dla Przedszkolaków, która odbędzie się w przyszłym roku. Wierzymy, że ponownie spotkamy się w murach Uczelni, aby wspólnie budować kulturę ciekawości, rozwijać kompetencje przyszłości oraz rozbudzać w najmłodszych pasję poznawania świata.

Do zobaczenia podczas kolejnej naukowej podróży!