INSTYTUT PEDAGOGIKI

Uniwersytet w Siedlcach

W dniu 19 października 2023 r. podczas XXV Festiwalu Nauki i Sztuki realizowanego na Uniwersytecie w Siedlcach (w dniach 19–21.10.2023 r.), przeprowadzono zajęcia z zakresu holistycznego kształcenia matematycznego pt. „Flow matematycznych emocji”, z uwzględnieniem edukacji fizycznej, plastycznej i polonistycznej oraz innych obszarów nauki.

Projekt spotkania został przygotowany przez studentki Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej (III rok. sem. 5), pod opieką naukową dr Ewy Wyczółkowskiej i dr Maryny Saltykovej-Vaukovich. Uczestnikami tego wydarzenia byli uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie (opiekun mgr Jolanta Szmuniewska) oraz uczniowie klasy 2a (opiekun mgr Marzena Marciszewska) i klasy 2c (opiekun mgr Monika Jurzyk-Ziółkowska) ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Adama Mickiewicza w Siedlcach. W trakcie spotkania przeprowadzono dyskusję na temat emocji towarzyszących uczniom podczas lekcji matematyki oraz pokazano metody relaksacyjne, które mogą być strategiami wykorzystywanymi w sytuacjach stresujących uczniów i
nauczycieli. Rozwiązywano zadania metodami niestandardowymi np. za pomocą rysunku, manipulacji przedmiotami. Ponadto wzbogacono przekazywanie wiedzy naukowej łamigłówkami, rebusami i zabawami. Okazało się, że treści, które w szkolnym życiu sprawiają uczniom wiele trudności i wzbudzają lęk, zostały przyjęte z przyjemnością. Natomiast, to co niezrozumiałe dla jednych stało się jasne, a innych zainspirowało do działań i zadawania pytań.