W dniu 16 maja br. studenci II roku Pedagogiki ( Pedagogika OW z Terapią Pedagogiczną i Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna) odbyli wycieczkę dydaktyczną do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Organizatorem wycieczki była dr Barbara Dobrowolska. Celem wycieczki było zapoznanie studentów ze specyfiką pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (na przykładzie dzieci z dysfunkcją wzroku) w ramach przedmiotu Diagnoza pedagogiczna oraz Pedagogiczne i socjalne wsparcie rodziny. S. Maria Bogusława, będąca opiekunem grupy w Laskach (gm. Izabelin) zapoznała studentów z infrastrukturą Ośrodka (wszystkie instytucje edukacyjne na terenie Ośrodka), Internatem dla dziewcząt i warunkami ich codziennej egzystencji, pracownią ceramiczną z jednoczesną prezentacją zajęć z młodzieżą. Studenci obejrzeli najnowszy film ilustrujący pracę Ośrodka w Laskach, zajęcia edukacyjne, terapeutyczne, rehabilitacyjne, w tym hipoterapię i dogoterapię. Obejrzeli teren Ośrodka, gdzie odbywają się zajęcia z hipoterapii oraz zapoznali się z pismem Braille’a, podręcznikami i pomocami dydaktycznymi wykorzystywanymi w Ośrodku w procesie dydaktycznym. S. Maria Bogusława przeprowadziła zajęcia warsztatowe (studenci przejęli role osób niewidzących), pozwalające na wykonanie czynności samoobsługowych w celu wyobrażenia sobie trudności przeżywanych przez osoby z dysfunkcją wzroku. Ostatnim punktem w realizacji programu spotkania było zwiedzenie Muzeum poświęconego pamięci bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej, założycielki Ośrodka.