haficova 11

W dniach 30.09-05.10.2024 w Instytucie Pedagogiki, w ramach projektu „Praca z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – Szkoła Letnia”, przebywało 11 studentów i 2 nauczycieli akademickich z Uniwersytetu w Preszowie, Słowacja. Projekt został zatwierdzony do finansowania przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu CEEPUS. Organizatorem Letniej Szkoły i kierownikiem projektu była prof. uczelni dr hab. Anna Klim-Klimaszewska.

W czasie pobytu stypendyści uczestniczyli w zajęciach w sali integracji sensorycznej oraz w Laboratorium Doświadczania Niepełnosprawności, gdzie zajęcia prowadziły dr Małgorzata Wiśniewska i dr Ewa Jówko. Uczestnicy projektu zwiedzili także Bibliotekę Główną UwS, gdzie zapoznali się z udogodnieniami dla studentów z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz odbyli spotkanie z pracownikami Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami i Centrum Wolontariatu, funkcjonujących w UwS. Odbyli także dwie wizyty w siedleckich przedszkolach i szkołach podstawowych (klasy I-III), do których uczęszczają dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zorganizowano również spotkanie ze studentami kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, podczas którego studenci podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie kształcenia integracyjnego. Nauczyciele uczestniczący w mobilności przeprowadzili zajęcia ze studentami kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna w ramach przedmiotu Pedagogika przedszkolna I i Pedagogika wczesnoszkolna I. Nad organizacją spotkania i zajęć czuwała dr Sabina Wieruszewska-Duraj.
Goście ze Słowacji uczestniczyli także w zajęciach zorganizowanych przez Welcome Center Uniwersytetu w Siedlcach: warsztaty kulinarne pt. International Diner, Culture Evening, International Disco Party, zajęcia w aquaparku. Ponadto odbyli wycieczkę po Siedlcach, zwiedzili Muzeum Regionalne i Muzeum Diecezjalne, wzięli udział w Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025.