IMG 20241015 WA0008W dniach 14-15.10.2024 pracownicy Instytutu Pedagogiki uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencji Naukowej nt. Współczesne problemy i wyzwania pedagogów polskich i ukraińskich w warunkach pokoju i wojny.

Organizatorami tego spotkania pedagogów obydwu krajów byli: Instytut Pedagogiki Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Instytut Oświaty i Edukacji Dorosłych im. I. Ziaziuna Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy, Akademia Wincentego Pola w Lublinie, Charkowski Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. H.S. Skovorody, Winnicki Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. M. Kotsiubynskiego, Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. I. Franki w Drohobyczu oraz Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. W. Stefanyka w Iwano-Frankowsku.
Problematyka konferencji koncentrowała się wokół następujących zagadnień:
1. Aktualne problemy edukacyjne w świecie pełnym zagrożeń militarnych i społecznych
2. Edukacja kulturalna i aksjologiczna młodzieży
3. Problemy edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
4. Szkoła i nauczyciel wobec uczniów ze szczególnymi potrzebami opiekuńczo-wychowawczymi
5. Praca z młodzieżą szczególnie uzdolnioną
6. Kształcenie i dokształcanie zawodowe nauczycieli wobec nowych wyzwań społecznych i edukacyjnych
7. Przygotowanie zawodowe studentów do pracy w zawodach pomocowych
8. Doświadczenia i wnioski z edukacji zdalnej. Szanse i zagrożenia
9. Pedagogika wobec współczesnych zagrożeń rozwoju zawodowego w środowisku pracy
10. Przygotowanie młodzieży akademickiej różnych kierunków studiów do wymagań współczesnego rynku pracy