ORCID 0000-0003-0463-0547
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Profesor Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego i kierownik Katedry Pedagogiki Pracy i Andragogiki w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W swojej dotychczasowej 44 letniej pracy zawodowej 30 lat służył w pionie społecznym w Siłach Zbrojnych gdzie pełnił wiele odpowiedzianych funkcji zarówno w jednostkach liniowych, jak i w sztabach Sił Powietrznych. Służbę wojskową zakończył w 2007 roku w stopniu pułkownika Wojska Polskiego na stanowisku szefa sekretariatu Wiceministra Obrony Narodowej do spraw społecznych.
Działalność akademicką rozpoczął w 2003 roku w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku będąc jeszcze pracownikiem Ministerstwa Obrony Narodowej. Od 2004 roku do chwili obecnej związany jest z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach a od 2006 roku także z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, który jest jego podstawowym miejscem pracy. W latach 2008-2016 dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. W latach 2016-2019 był członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. W ramach pracy w KNP PAN kierował Zespołem Edukacji dla Bezpieczeństwa. Jego zainteresowania naukowe dotyczą pedagogiki pracy, pedagogiki społecznej, problemów emigracji zarobkowej i funkcjonowania młodych pracowników na europejskim rynku pracy oraz edukacji dla bezpieczeństwa. Ma w swoim dorobku naukowym ponad liczne publikacje z tego zakresu. Jest autorem m.in. monografii: „Aksjologiczny sens pracy a poczucie jakości życia młodych emigrantów polskich”(2008); „Emigranci polscy w nowym środowisku pracy” (2011), „Poczucie odpowiedzialności zawodowej osób migrujących zarobkowo”(2012) oraz jest współautorem monografii „Dystans społeczny emigrantów polskich wobec Obcych i Innych”(2012), „Wyrównywanie szans rozwojowych dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym”, (2011) a także redaktorem naukowym publikacji „Wielka emigracja zarobkowa. Wyzwania dla edukacji”(2010), współredaktorem wspólnie z S. M. Kwiatkowskim raportu z badań „Młodzież wobec współczesnych zagrożeń w życiu społecznym. Wyzwania dla pedagogiki bezpieczeństwa (2019), autorem monografii „Tranzycja byłych wojskowych na rynek pracy a ich zasoby osobiste (2019). Wypromował 23 doktorów nauk humanistycznych i społecznych oraz bardzo liczne grono magistrów i licencjatów. W 2012 roku został wyróżniony międzynarodowym certyfikatem „Mistrz Pedagogii”. Od 2014 roku jest redaktorem naczelnym pisma naukowego Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska Sectio J Paedagogia i Psychologia.